Валута
BGN
  • EUR
  • BGN
Меню
Профил
Език

Категории

Вижте всички статии

Свети Георги ще помолим с нас по пътя да върви…

Свети Георги ще помолим с нас по пътя да върви…

Кой е Свети Георги? Старите предания разказват, че свети Георги бил смел войн християнин. Според легендата на връщане от военен поход, близо до град на езичници, той срещнал красива разплакана девойка. Тя седяла на брега на езеро и му разказала своята история, а именно, че е царска дъщеря и че е оставена там от народа, обречена да бъде жертва на страшен змей, който почитали като върховно божество и всяка година му давали по една млада жена, за да го омилостивят. След като узнал тъжната история, храбрият войн опитал да убеди владетеля на тези земи да се откаже от езическите си вярвания, да прекрати жестоките жертвоприношения и да приеме за себе си и за своя народ християнската вяра. Царят склонил след дълго убеждаване да се покръсти и народа си също, само ако християнският войн докаже наяве силата на своя Бог, като убие змея. Тогава свети Георги се присъединил към девойката до брега на езерото. Докато чакали чудовището да се появи, войнът заспал в скута на принцесата. Изведнъж водите на езерото се раздвижили и към тях полетял разлютеният змей. От уплаха и ужас младата жена се разплакала, а една нейна сълза паднала върху лицето на спящия и го събудила. Изправил се бързо на крака смелият войн, изрекъл молитва от сърце към своя Бог, а след това с един удар посякъл главата на чудовището. От там изскочили всички погълнати преди това девойки. Царят удържал на думата си и още същият ден покръстил народа и себе си. Свети Георги се прибрал в родното си място, а историята за славния му подвиг вече го била изпреварила. Заради проявената храброст в битките и победата над чудовището го нарекли Победоносец и се приема за покровител на войниците.

Гергьовден – Денят на храбростта и празник на Българската армия

На 6 май в България се чества Гергьовден. Ако Свети Георги Победоносец е покровител на войниците, то не е случайно, че този ден е приет за Ден на храбростта и празник на Българската армия. И тази година се подготвя голям военен парад в столицата, като основната бойна техника на българските военни сили и ВВС ще преминат през центъра на София. На парада се очаква да вземат участие гвардейци, трите вида въоръжени сили, командосите от 68-ма бригада „Специални сили”, военни полицаи и др. Освен бойната наземна техника, която ще премине по столичните централни улици, се очаква да има и програма в небето от прелитащи вертолети и бойни самолети. Всеки желаещ може да посети парада, а така също и някой тематични музеи, като Националният военноисторически музей – София, Национално историческия музей – София, както и Музеят на авиацията – Крумово, Пловдив.

Народни традиции и обичаи

Българите обичаме Гергьовден – поредният пролетен празник, който ни помага да се пробудим от зимното еднообразно и по-бездействено ежедневие и да заживеем по-активно. Народните вярвания гласят, че Свети Георги и Свети Димитър са двама братя близнаци, между които е поделена година. От Гергьовден до Димитровден е лятната половина, а от Димитровден до Гергьовден зимната. По Гергьовден всички дръвчета са се раззеленили, плодните са цъфнали, ухае на люляци и момина сълза, а на трапезата присъстват все по-често лапад и коприва. В народното съзнание този празник бележи началото на стопанската година, поради предстоящото лято. Според традицията от стари времена на Гергьовденската трапеза присъстват печено агне – всеки дом трябва да има, обреден хляб, агнешка дроб сарма, млечни продукти, зелен лук, пресен чесън, варено жито, баница и вино. Цялото семейство се събира да почете празника заедно. Обредността на празника отдава съществено място на зеленината в дома. Още от сутринта портата се окичва с китка от здравец и други цъфнали пролетни клонки и цветчета. На празничната трапеза също е хубаво да има уханна букетче. В нощта преди Гергьовден, още преди да пропеят първи петли, хората се къпят в утринната роса. Прави се за здраве, тъй като се вярва, че тогава всичко е “повито с блага роса”. Интересен факт е, че Свети Георги Победоносец се почита както от християни, така и от мюсюлмани.

На Гергьовден домът си отварят, за да почерпят за здраве – Георги, Гергана, Галя, Гинка, Ганка и Ганчо. Любопитно е, че до 2015 г. Георги е начело в класацията на най-предпочитаните имена за новородените момчета в България. През 2016г. отстъпва първото място, като и за 2017г. се запазва същото положение. Дори и броят им да намалява в последно време, името Георги си остава най-широко разпространено в България. Екипът на Цапаница знае, че със сигурност имате познат, близък или любим, който носи името на Свети Георги Победоносец. Ето защо разработихме празнични гергьовденски принтове в дамски, в мъжки и в детски варианти. Така ще може да изненадате имениците близки на сърцето Ви с подарък, който е изработен специално за тях

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
«1»

Facebook страница